Power Bank Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojinin yanında gereksinimler de artmaya devam ediyor. Hayatımızda olmazsa olmazlar içinde yer alan akıllı telefonların şarj sorunu, teknolojinin getirdiği sorunlardan biridir. Çünkü akıllı telefonların en büyük sıkıntısı, batarya ömrüdür.

Bununla beraber, telefon modellerine bağlı olarak batarya depolama alanını temsil eden Amper ölçütü artsa da,(genelde mAh, miliamper) CPU’ların gelişmesi ve ekran özelliğinin daha kaliteli bir hale gelmesiyle, tersine batarya ömrü azalıyor.

Şimdi asıl sorulması gereken, biz  sürekli olarak prize ulaşmak zorunda mıyız?

Elbette değiliz. Bu durumdan sizi kurtaracak teknolojik bir ürün mevcut. İsim olarak power bank (güç bankası) diye bilinen bu aygıt, cep telefonlarınızın arkasında bulunan bataryalardan hiçbir farkı olmayan bir cihaz konumunda.

Power Bank taşınabilir şarj cihazı‘nın amacı, şehir elektrik şebekesinden ayrı bir şekilde, yanınızda taşıyabileceğiniz cihazınızı, mobil olarak (hareket halindeyken bile) şarj edebilmenizi sağlamak.

Bu ürün ile sadece akıllı cep telefonlarınızı değil, belirli ölçeklerde bilgisayarınızı bile şarj edebileceğinizi söylemek gerekir.

Powerbank Nasıl Çalışır

Power Bank Nasıl Çalışır?

Power Bank cihazının içindeki batarya enerji depolanmış bir hazneye sahiptir. Telefonunuzu power bank cihazına bağladığınızda kendi enerjisini sizin telefonunuza aktarma yapar. Böylece telefonunuzu şarj etmiş olur. Power Bank cihaz bataryası ne kadar fazlaysa, o kadar çok telefonunuzu şarj edebilir.

Enerjiyi Nereden Alır?

Power Bank cihazının telefonlardan hiçbir farkı yoktur, telefon nasıl şarj ediliyorsa, Power Bank de o şekilde şarj edilir. Kısacası yanınızda birden çok şarj edilmiş telefon varmış gibi hissediyorsunuz. Yapmanız gereken Power Bank ile telefon arasında enerji aktarımı yaparak, telefonu çalışır halde tutmak.

Teknik Özelliği Nedir? 

Power Bank‘lerin bir yüzünde USB girişi bulunur ve telefonunuzu bu USB üzerinden Micro USB ya da hangi uç gerekiyorsa, bağlayarak şarj edersiniz. Bu USB uçlarının çıkış voltajı 5 Volt olarak genelde sabittir. Ancak amperi yani çıkış akımı farklıdır. Eğer telefon bataryası 1300 mAh ise (telefonunuzun marka modelini internette aratıp bataryasının kaç mAh olduğunu öğrenebilirsiniz) 1 Amper power bank USB çıkışı, daha fazla ise 2 Amper, 2.1Amper çıkış ideal olacaktır. ( 1A= 1000 mAh)

Örnek vermek gerekirse, bir Galaxy Fame (Samsung Galaxy Fame S6810) kendi bataryası 1300mAh. Bu telefonu Power Bank 2.1 Amperlik çıkışından şarj etmeye çalışılırsa, daha hızlı şarj eder ama cihazınıza zarar vermesi sözkonusu olabilir. Buna bağlı olarak batarya ömrünü de kısaltabileceğini belirtmek gerekir. Mümkün olduğunca dikkatli kullanmakta yarar var.

Power Bank Kullanımı

Power Bank’ler her zaman prize ulaşamayacak ve bataryadan müzdarip kişilerin hayatını kurtarır türden. Örnek vermek gerekirse kişisel olarak kullandığım Samsung Galaxy S4 2600 mAh‘lik bir iç bataryaya sahip. Dolayısıyla sahip olduğum 20 A’lik bataryamın telefonumu (20A/2.6A kere) 7-8 kere şarj etmesini beklemeliyim. Her ne kadar bu bazen durumdan duruma göre değişse de üç aşağı beş yukarı alacağınız performans bu şekilde olacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.