Gözler Fotoğrafta Neden Kırmızı Çıkar?

Gözlerimiz gece fotoğraf çekilirken özellikle flaş yardımıyla çekilen fotoğraflarda kırmızı çıkar. Bu duruma her ne kadar bazı fotoğraf makinesi üreticileri çözüm getirmeye çalışmışsa da, tam anlamıyla sorun çözülmemiş gibi durmaktadır. Bu nedenle, öncelikle gözler neden kırmızı çıkar bunu açıklamaya çalışalım.

Gözlerin tabakalardan oluşan bir yapısı vardır. Gözde üç tabaka bulunur. Gözde bulunan tabakalardan en dışta olanı gözü dış etkenlerden korumak içindir. Orta tabakada ise damar tabakası bulunur. Bu tabakada kan damarları vardır. Bu damarların görevi, göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi işlevini yerine getirmesidir. Çok ışıklı bir ortamda göz bebeği ışığı daha az algılamak için küçülür. Az ışıklı bir ortamda ise, ışığı daha iyi algılamak için göz bebeği büyür. Damarların görevi göz bebeğin algılamasını sağlamasıdır.

Gözdeki son tabaka ise ağ tabaka olan retina tabakasıdır. Bu tabakada ışığa karşı hassas olan kılcal damarlar bulunur. Fotoğraf makinelerinde bulunan flaşın ışığı çok fazla ve kısa sürelidir. Fotoğraf çekilirken flaş patladığında, damar tabakanın görevini yerine getirme sırasında yavaş kalır ve göz bebeği küçülme fırsatı bulamaz. Bu nedenle göze fazla miktarda vuran ışık doğruca retinaya gider. Retinada bulunan kılcal damarlar ise açığa çıkarak gözün fotoğrafta kırmızı çıkmasına neden olur.

Örneğin bazı hayvanlarda retinada yansıtıcı bir tabaka daha bulunur. Gözlerine ulaşan fazla miktarda ışığı yansıtırlar. Karanlıkta gözlerine tutulan ışığın etkisiyle hayvanların gözlerinin parlaması bu yüzdendir. İşte bu ayna görevi gören tabaka insanlarda bulunmaz.

İnsanların gündüz çektiği fotoğraflarda gözün kırmızı çıkmamasının nedeni, gündüz ortam ışığının geceye kıyasla çok daha fazla olmasındandır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.