Çocukları Bilgisayar ve Televizyondan Uzak Tutmanın Yolları

Bu yazıda okuyacaklarınız :

1) Bilgisayar ve televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

2) Çocukları ekrandan uzak tutmanın 6 yolu

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, televizyon ve internet teknolojisi de gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Teknolojik aletlerin akıllı versiyonları, gençleri özellikle bu durumda bağımlı hale getirebiliyor. Anne ve babalar ise bu anlamda oldukça endişeli diyebiliriz.

Çocukların okul derslerine yardımı dokunan bilgisayarlar, yararlı gibi gözükse de çocukların ders haricindeki bütün vakitlerini almış durumda. Ebeveynler her ne kadar çocukların bilgisayarla haşır neşir olmalarını isteseler de, bilgisayar karşısında geçirilen uzun zamanlar, ileride büyük zararları beraberinde getirebilmektedir.

Aynı şekilde televizyonlarda da durum bilgisayarlardan farklı değil. Televizyonda çocuk kanalları ve eğitim programları olsa da, çocukların sorumluluklarını unutturduğunda, televizyon izlenmesi bu durumda amacının dışına çıkmış oluyor.

Şimdi çocukları televizyon ve internet ortamının aşırılığından uzak tutmanın yollarını sizinle paylaşalım. Burada ebeveynlere yani anne ve babalara düşen görev oldukça önemlidir.

 

Çocukları Ekranlardan Uzak Tutmanın 6 Yolu

1) Öncelikle çocukları kendi haline bırakmadan onlarla yeteri kadar ilgilenmeliler.

2) Okula giden çocuklar her gün ev ödevi aldığından, anne ve babalar, çocuklarının ödevlerini yaptıklarından emin olmadan bilgisayara geçmelerine ya da televizyon izlemelerine izin vermemeleri gerekir.

3) Bunun yanında anne ve babalar, çocuklarının ödevlerini düzenli olarak yaptıklarını kontrol etmeliler ve ödevlerini düzenli bir şekilde yaptırırken kontrol mekanizmasını ellerinde tutmak için, bilgisayar süresini kısa tutarak biraz izin verebilirler.

4) Çocuklara kesinlikle akşam 22.00 den sonra bilgisayar ve televizyon için izin verilmemesi gerekiyor. Çünkü çocuklarda zamanla bağımlılık yapan bir durum haline gelebilmektedir.

5) Çocukların evde vakit geçirmesi demek bilgisayar ve televizyonda geçirilen zaman demektir. Bu nedenle çocukların dışarıda oyun oynamaları için teşvik edilmeleri gerekmektedir. Çocuklar için en sağlıklı yollardan biri budur.

6) Çocuklarla zaman geçirmeyi asla ihmal etmeyin. Onlarla oyunlar oynayarak ve sohbet ederek televizyon ve bilgisayarlarda zaman geçirme fikrini onlara unutturabilirsiniz.

Son olarak çocukların geleceği için, onların sağlıklı ve iyi bir birey olmaları için, anne ve babalar evde ne olursa olsunlar huzurlu bir ortam olduğunu çocuklara hissettirmeliler. Çocukların içine kapanık bireyler olmaması ve kendilerini odalarına kapatmamaları açısından, sevgi ve huzur en önemli manevi unsurlardır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.